Tuesday, September 25, 2012

Kaks tekki – Take Two ja Garden Fence


Suvel, kui remondivalve kõrval polnud muud võimalik teha, siis õmblesin: enam-vähem kõik juuni, juuli ja augusti õmblustööd on tehtud just siis – juba näidatud kolm suurt ja kuus väikest tekki, lisaks palju pisemaid õmblemisi. Kaks tekki on siiski veel näitamata.


Take Two sündis seetõttu, et mul oli olemas vikerkaarevärvides ristikumustriga kangas, mis mitte millegagi kokku ei sobinud, v.a. ühevärviline roheline. Õpetuse leidsin SIIT.
Teki mõõtmed seadis ette tumeroheline tagumine kangas: lõpptulemuseks sai 152x200 cm. Vahel õhuke vatiin. Tepitud rohelise niidiga nii pealt kui alt diamond mustris. Kant on samuti kirjust riidest, pealt õmmeldud masinaga, alt käsitsi. Kokku sai teki imelihtsalt, lapikeste tegemine oli kiire ja kerge. 

Garden Fence oli ammu meeles just vastupidise tõttu – see andis võimaluse kasutada palju värve ühevärvilisel taustal. Õpetuse leidsin SIIT. Kokku on kasutatud 30 erinevat kangast, 5 igast värvist – kollane, roheline, sinine, roosa, punane ja lilla, kõik rohkem või vähemal määral mustrilised. Tagune on tumehall pisut nagu kootud moega riie. Vahel õhuke vatiin. Lõppmõõtmed: 153x203 cm. Tepitud halli niidiga nii pealt kui alt diamond mustris. Kant on kokku pandud  mitmest erinevast kangast, pealt õmmeldud masinaga, alt käsitsi. Selle teki puhul oli töömaht übersuur – kui ma poleks pidanud remondivalves olema, siis poleks ehk viitsinud nii jupikaupa tegemist ette võtta, pea iga jupike tuli ju eraldi mõõta ja peale õmblemist triikida jne. Samas oli võimalus päris palju selliseid kangatükke ära kulutada, mis millegi muu jaoks poleks enam piisanud ja suuremate tükkide küljest sai ainult ribasid võtta, mis ei tekitanud pudiseid ülejääke.Miks ma teen oma tekid sel moel – kolmekihilised, läbinisti tepitud ja korralikult kanditud?  Palju lihtsam oleks ju teha mingi vatiiniga kott ja see ümber keerata, nagu ka kursustel õpetati, aga minu meelest ei ole nii ilus ja korrektne. Kui vaadata lapitekigurude kodumaa, Ameerika, tekimeistreid, siis niisugusel moel tehtud tekke ei näe, ikka korralikult kihilised, tepitud ja kanditud on need.
Tihedalt läbitepitud tekk on ilus juba enne pesemist ja palju ilusam veel peale pesemist, jäädes kenasti kohev ja vormis. Korralik kant annab lõpetatuse tunde, eriti mõnus on see just teiselt poolt käsitsi tehes, iga sentimeeter viib teki lõpule lähemale.

4 comments:

 1. Garden Fence oli, on ja jääb minu lemmikuks just seepärast, et nii palju selliseid värve kokku panna nii ilusaks, viimistletud tekiks on kunst :) Ja kantimise koha pealt olen 100% nõus - nii ei jää serv ka paks nagu tagasikeeratud õmbluse puhul. Lisaks on ilus kant omaette detail kogu tekis, nagu täpp i peal.

  ReplyDelete
 2. Minu absoluutne lemmik on Garden Fence! Vaatasin ja ahhetasin - see on ju meeletu töö! Värvid, kangad, muster, teppimine, kant - kõik on ideaalne! Kantimise kohalt on sul täiesti õigus - mulle ka meeldib kanditud äär kõige rohkem. Peab ennast rohkem pingutama panema, et kõik tekid tuleks sama ilusad kui sinu omad! Ja Take Two sarnane tekk on mul juba plaanis - tundub selline lihtne ja lööv muster olevat! Püüab pilku! Sa oled ülimalt tubli! :) Ja imeosav!

  ReplyDelete
 3. Sinu tekkide puhul hakkab silma ülim korrektsus. Minule meeldib ka kanditud äär ja meeldib ka kui tekk on tepitud. Arvatavasti on enamus inimesi, kes tegelevad lapitööga, palju õppust võtnud Ameerika lapitajatest. Olen ka tähele pannud, et seal ei topita tekkide vahele ülimahulist vatiini. Need ülimahulised tekid kippuvad kokku vajuma peale mõnda pesu, eriti kui need veel hõredalt on tepitud. Aga sinu tekid on kenad mõlemad.

  ReplyDelete
 4. Garden Fence oli minu esi-lemmik! Võtan plaani ka seda tehnikat kasutada. Ja esimese teki tehnikat oli mõte ka kasutada konkursi tekil aga lõpuks valisin muu. Aga kusjuures mulle ei meeldi see Ameerika lapitekistiil, need väga mustrit täis tepitud tekid. Selline diagonaalteping on veel minu jaoks (isiklikult) normaalne ja muidugi oleneb, milleks tekki kasutada, kas alla või peale. Sutsuke

  ReplyDelete